Vyšebrodský oltář

V sobotu 30. 11. 2019 proběhla beseda repliky Vyšebrodského oltáře, kterou realizovali žáci 3. ročníku naší školy, pod vedením pana M.A. Witaska, výtvarníka s letitou praxí. Jaké to bylo a kdo tam byl? Čtěte dále..

Akce se uskutečnila v kostele Panny Marie, královny posvátného růžence v Ostravě-Hrabůvce. Večerem nás provedl žák druhého ročníku, Filip Hizel, který se role moderátora zmocnil na výbornou. Zhruba 50-ti člennému publiku bravůrně představil naší školu a vyzpovídal dvě z autorek repliky Vyšebrodského oltáře: žákyni Terezu Smetanovou a Terezu Babjakovou.

Právě tyto žačky třetího ročníku prokázaly svou odvahu, když vystoupily před publikum a seznámili návštěvníky besedy s historií díla i s průběhem toho, jak repliku tvořili. Díky nim jsme se dozvěděli, že dílo je cyklem devíti obrazů ze života Ježíše Krista a že autor Vyšebrodského oltáře není dosud znám. Také jsme zjistili, že právě tento “Mistr Vyšebrodského oltáře” použil složitou techniku vrstev a podmaleb, která neměla v tehdejší středoevropské malbě obdoby. Za zmínku stojí také fakt, že samotná tvorba zlacených desek byla velmi náročná a žákům trvala dva a půl měsíce.

Naše poděkování proto patří všem žákům, kteří na replice tvrdě pracovali, panu M.A. Witaskovi, který je vedl, a také rodičům, kteří přišli podpořit naše žáky na besedu.

Pokud jste nestihli naší besedu, nezoufejte, díla budou v kostele vystaveny až do ledna 2020. Můžete je tak vidět třeba při Vánoční mši nebo na Novoročním koncertě. 

Galerie:

Jak replika Vyšebrodského oltáře vznikala

Momentky z besedy