Grafický design

82-41-M/05
GRAFICKÝ DESIGN

Ilustrace. Loga a vizuální styly. Design webů a aplikací. Sazba publikací a příprava na tisk. Naučíme tě vše, co má správný grafický designér umět.

Vyplň si přihlášku

Grafický design? Obor budoucnosti.

Grafický design je všude kolem nás. Grafická studia, reklamní agentury, tiskárny či knižní a novinová vydavatelství se zkrátka bez dobrých grafiků neobejdou. Poptávka po nich roste i díky tomu, že spousta aktivit se přesouvá na internet: reklama, obchody, informační systémy a další oblasti, které dříve byly jen offline. A do toho navíc přichází éra rozšířené reality. Už dnes ji můžeme vidět na pracovištích a brzy bude naprostým standardem díky brýlím, jako jsou Microsoft Hololens, Google Glass nebo Apple Glass.

Co z toho všeho vyplývá? Že designér je zaměstnáním budoucnosti. A my ve vzdělávacím programu Grafický design vychováváme designéry, kteří jsou na tuto budoucnost připraveni.

Co se u nás naučíš?

Ilustrace a výtvarné techniky. Naučíme tě techniky starých mistrů a jejich využití při tvorbě designů na počítači. Vyzkoušíš si kresbu postav, tvorbu komiksů či animaci.

Loga a vizuální styly. Naučíme tě tvořit logotypy a vizuální identitu. Vyzkoušíš si design mock-upů, přípravu design manuálu a návrh grafiky reklamní kampaně.

Design webů a aplikací. Naučíme tě navrhovat interaktivní design tak, aby jej lidé rádi používali. Vyzkoušíš si návrh webu, mobilní aplikace i head-up displeje pro rozšířenou realitu.

Sazba publikací a obalů. Naučíme tě tvořit obaly produktů, magazíny a další tiskové formáty. Vyzkoušíš si práci s písmy, sazbu textu a přípravu výsledné práce pro tisk.

Spousta technik, jeden dokonalý design.

Naši absolventi mají přehled o nejrůznějších výtvarných a ilustračních technikách. Umí pracovat s fonty a sazbou textu. Zvládnou upravit fotografii a vytvářet realistické fotokoláže. Dokážou navrhnout logotyp a vizuální styl. Jsou schopni navrhnout snadno použitelný web nebo aplikaci a připravit své výstupy na tisk nebo pro digitální distribuci.

Po maturitě pak mohou pokračovat dále ve studiu na některé z uměleckých vysokých škol nebo přejít rovnou do praxe. Uplatnění nacházejí jako grafičtí designéři, weboví designéři, designéři obalů, DTP operátoři nebo třeba ilustrátoři knížek a komiksů či tatéři.

Baví tě kreslení a počítačová grafika?

Nastartuj svou kariéru grafického designéra, ilustrátora nebo webdesignéra na Střední škole uměleckých řemesel v Ostravě.

Vyplň si přihlášku

Detaily vzdělávacího programu

Dosažený stupeň vzdělání:

Úplné střední odborné vzdělání s maturitou

Forma vzdělávání:

denní prezenční studium

Individuální studijní plán:

NE

Délka vzdělávání:

4 roky

Počet žáků ve skupině:

max. 12

Povinná praxe:

ANO, ve druhém a třetím ročníku

Délka povinné praxe:

2x 10 pracovních dní

Maturitní zkouška

Předměty společné maturitní zkoušky:

ČJ, AJ nebo Matematika (zvolí si žák)

Předměty profilové maturitní zkoušky:

ČJ, AJ, TE, DVK, Maturitní práce s obhajobou

Maturitní práce:

Jde o samostatnou práci, ve které žák vypracuje vlastní umělecké dílo podle zadaných témat pro daný školní rok.

Zdravotní omezení

Studium oboru Grafický design není vhodné pro žáky se závažným onemocněním horních končetin znemožňujícím jemnou motoriku nebo pro studenty s chronickým onemocněním kůže a spojivek, včetně alergických onemocnění (při výuce totiž nelze vyloučit kontakt kůže s alergizujícími látkami, jako jsou barvy, laky, ředidla či fixační materiály. Obor rovněž není vhodný pro žáky s poruchami vidění, zorného pole a barvocitu ani pro studenty se závažnými a nekompenzovanými formami epilepsie a epileptických syndromů.

Co budeš ke studiu grafického designu potřebovat?

Ve škole máš vše k dispozici, ale doma budeš potřebovat grafický tablet, stabilní připojení k internetu, barevnou tiskárnu a počítač s touto nebo lepší specifikací:

Procesor:

vícejádrový procesor s podporou 64bitových systémů – 2,5 GHz a vyšší

Operační systém:

Microsoft Windows 10 (64bitový) nebo macOS verze 10.14 (Mojave) a vyšší

RAM:

8 GB DDR4 paměti RAM

Grafická karta:

2 GB RAM a vyšší s podporou OpenGL verze 4.0 nebo vyšší

Harddisk:

SSD 250 GB a vyšší pro instalaci aplikací + případně další vysokorychlostní HDD 1 TB a vyšší pro média

Monitor:

rozlišení 1 920 × 1 080 a vyšší

Jaké předměty na tebe čekají?